Pod streho spravili uspešen dogodek na temo zadrževanja sodelavcev
Na jesenskem dogodku eHRM smo se spraševali, kako prisluhniti sodelavcem in ustvarjati privlačno delovno okolje. Dobre prakse so delila podjetja Medis Group, Iskraemeco in Generali zavarovalnica. Pri deljenju izkušenj smo se jim pridružili tudi mi.
Dogodek Temelji zadrževanja sodelavcev je postregel s štirimi uspešnimi pristopi, kako slišati želje in potrebe sodelavcev ter jim ponudili okolje, v katerem se odlično počutijo. Otvorila ga je Maja Rojšek, vodja kadrovske službe v Medis Group. Predstavila je prakso poglobljenih ena na ena pogovorov s sodelavci, ki so jo poimenovali »stay« intervjuji. Orisala je, kako potekajo pogovori, kdo jih izvaja, ter katere so njihove prednosti in slabosti. Pri tem je poudarila, da je potrebno dileme, izzive, želje zaposlenih celovito nasloviti in transparentno komunicirati.
Slika: Maja Rojšek, Medis Group, d.o.o.
»Ljudje zapustijo vodje, ne podjetij,« je znan citat, s katerim sta svoje predavanje začeli Staša Jager Meglič, HR Manager, in Eva Sirc Mitrovič, HR Business Partner v Agitavit Solutions.
V Agitavit Solutions smo beležili konstantno rast števila sodelavcev, kar pa je začelo predstavljati izziv za vodje. Da bi jih podprli pri še boljšem vodenju in hkrati vplivali na zadovoljstvo drugih zaposlenih, smo prevetrili proces vodenja. Nastal je dvonivojski sistem vodenja, ki je vodjem prinesel večjo avtonomijo pri odločanju, določil jasne smernice, kaj se od njih pričakuje, in povečal njihovo lastništvo nad vodstvenimi temami, kot so budžeti, interna komunikacija ter strateško vodenje. Delo tukaj ni zaključeno. Novi proces vodenja je pokazal dodatna področja, na katerih vodje potrebujejo podporo – predvsem pri sprostitvi časa, ki ga potrebujejo za poglobljeno delo s sodelavci in boljše usmerjanje ekip.
Slika: Staša Jager Meglič in Eva Sirc Mitrovič, Agitavit Solutions d.o.o.
V drugem delu dogodka nas je Edisa Avdić Çiçek, HR Director Slovenia&EU v Iskraemeco, popeljala skozi uspešno prakso, s katero pridobivajo povratne informacije od sodelavcev v proizvodnji. Izvajanje fokusnih skupin je prineslo številne tako manjše kot večje izboljšave tako procesov kot delovnega okolja (premestitev aparatov za točenje pitne vode na bolj ugodne lokacije, uvedba rednih linijskih sestankov, vzpostavitev internega izobraževalnega centra itd.), ki so okrepile občutek slišanosti ter prispevale k produktivnosti in zavzetosti zaposlenih.
Slika: Edisa Avdić Çiçek, Iskraemeco, d.d.
»Uspešne organizacije vlagajo v svoje najboljše kadre, najboljši kadri pa so tisti, ki vlagajo sami vase,« ja na predavanju izpostavila vodja oddelka za razvoj kadrov in akademijo v Generali zavarovalnica Zala Slana Medle.
Leta 2021 so v Generali zavarovalnici celovito prenovili proces razvoja sodelavcev. Da bi iz nabora kandidatov izluščili tiste, ki so pripravljeni vlagati vase, in čim bolj izkoristiti priložnost, ki se jim ponuja, so velik poudarek namenili fazi izbora potencialov. Proces vključitve sodelavcev v dvoletni program, ki so ga poimenovali Pospeševalnik potenciala, tako vključuje kar nekaj aktivnosti. Med drugim izvajajo poglobljen pogovor z vodjo o primernosti predlaganega kandidata in preverjanje motivacije pri sodelavcu. Program vsako leto nadgrajujejo in razmišljajo o prihodnjih korakih.
Slika: Zala Slana Medle, Generali zavarovalnica d.d.
Dogodek smo zaključili z okroglo mizo, ki so jo soustvarjali udeleženci. Radovednosti o predstavljenih praksah in pogledu, kaj nas v prihodnje čaka na področju zadrževanja kadrov, ni manjkalo.
Med našimi vsebinami bodo kmalu na voljo tudi podrobnejši vpogledi v posamezne prakse. Spremljate nas.
Če želite prejemati naše informacije, nam obveščanje dovolite z izborom aktualnih vsebin.